Yavuz Turgul’ dan Ses Getirecek Bir Film Daha

Yavuz Turgul’ dan Ses Getirecek Bir Film Daha

Yavuz Turgul’ dan Ses Getirecek Bir Film Daha

Yaptığı filmlerle Türk sinemasına damga vuran ve adını sinemaseverlere ezberletmiş bir yönetmen olan Yavuz Turgul’ un son filmi deyim yerindeyse beyaz perdeye bomba gibi düştü. 10 Kasım’ da gösterime giren film sinema eleştirmenleri ve seyirci tarafından bir hayli beğenildi. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Alagöz ve Ahu Yağtu gibi birçok önemli ismin katıldığı gala gecesinde, filmin övgüyü ve takdiri sonuna kadar hak ettiği konusunda birçok açıklama yapıldı.

Bu noktada ortaya koyduğu her iş ile ses getiren ve Yol Ayrımı filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Yavuz Turgul’ a ayrı bir parantez açmak gerekir. Sırasıyla Eşkıya, Gönül Yarası, Kabadayı ve Av Mevsimi filmleriyle Türk sinema tarihine ayrı bir sayfa açan Turgul, 1946 yılında dünyaya gözlerini açtı. Çocukluk yıllarından itibaren tiyatroya ve oyunculuğa ilgisi olan Turgul’ un ilk ses getiren filmi ise 1984 yayınlanan Fahriye Abla oldu. Takip eden dönemlerde ise sinemaya bakış açısı ile sinemaseverlerin üzerinde büyük bir etki bırakan Turgul’ un yıldızı kısa süre içerisinde parladı.

Şener Şen 7 Yıl Sonra Beyaz Perdede

Fragmanı ve oyuncu kadrosu büyük bir merak uyandıran “Yol Ayrımı”, filmin başrolü Şener Şen açısından da özel bir anlam taşımakta. 2010 yılında beyaz perdede gösterime giren Av Mevsimi’ nden sonra herhangi bir projede yer almayan usta oyuncu, galada yaptığı açıklamalar filmin senaryosunun ve akışının ne denli kuvvetli olduğunun ispatını niteliğinde olan şu sözleri söyledi: “Herkes uzun bir aradan sonra neden beyaz perdeye geri döndüğümü soruyor. Bu 7 yıllık süreçte birçok projeden teklif aldım fakat hiçbirinin senaryosu ilgimi çekmedi.”

Yol Ayrımı, ailesinden miras kalan tekstil atölyesi zincirini büyütmeyi hayatının gayesi edinmiş olan Mazhar’ ın geçirdiği trafik kazasıyla ters yüz olan hayatını konu alıyor. Hayatta yaptığı tercihlerin sonucuna katlanmakta dönem dönem zorlanan Mazhar, geçirdiği trafik kazasından sonra kurduğu arkadaşlıklar ile deyim yerindeyse hayata yeniden tutunuyor. Bu aşamada Mazhar ile yeni dostlarının aralarında geçen duygusal sahnelerin seyirci üzerinde bıraktığı etkide, senaryonun yanı sıra başarılı oyunculukların da büyük bir etkisi olduğunu ifade etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bir Büyük Hikaye: AYLA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*