Telefonda Satış Teknikleri

Telefonda Satış Teknikleri

Günümüz piyasalarında ürün tanıtımı ve pazarlama faaliyetleri ürünün satış rakamlarını arttıran etmenlerin en başında gelmekte. Bu nedenden ötürü de tahmin edilebileceği gibi firmalar pazarlama faaliyetlerine verdiği önemi eskiye nazaran daha da arttırmak durumunda. Bu bağlamda bugünkü yazımızda firmaların kar marjını ve pazar payını arttırmasını sağlayan modern pazarlama faaliyetlerinden biri olan telefonda satış ikna teknikleri sorusunun yanıtını arayacağız.

Telefonda Satış İkna Teknikleri

Günden güne artarak devam eden akıllı telefon kullanımı ister istemez firmaları yahut bireyleri telefonda satış ikna teknikleri nelerdir sorusunun cevabını aramaya itmiştir. Bu doğrulta yapılan gözlemler ve araştırmalar neticesinde elde edilen çıkarımları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

– Görüşmeler esnasında canlı bir ses tonunun kullanılması ve kelimelerin yutulmadan yani anlaşılır şekilde telaffuz edilmesi görüşmeyi yapan bireyin müşteri üzerinde olumlu bir etki bırakma olasılığını arttırır.,

– Görüşmeyi yapacak olan çalışanın görüşmeye başlamadan önce prova yapması ve kendine bir taslak hazırlaması oldukça önemlidir. Fakat zorunlu haller dışında hazırlanan bu taslağa tümüyle bağlı kalmak müşteri üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle imkanlar dahilinde görüşme esnasında doğaçlama yapılması faydalı olacaktır.

– Çalışanın görüşmede tanıtımını yapacağı ürünün tüm detaylarına hakim olması ve müşterinin olası sorularına anlık olarak cevap verebilmesi telefonda satış ikna teknikleri noktasında oldukça önemli bir detaydır.

– Görüşmenin monolog bir şekilde gerçekleşmemesine dikkat edilmelidir. Müşteriye özgürce konuşma imkanının tanınması ve soru sormasına izin verilmesi bu noktada oldukça önemlidir.

– Müşteri ile geçmiş dönemlerde yapılan telefon görüşmelerini incelemek müşteri profilinin anlaşılması açısından faydalı olabilir. Bu nedenle “Müşteri Takip Sistemi” kullanan firmaların çalışanlarının müşteri ile daha önce yapılan görüşmeleri incelemesi gerekir.

– Görüşme esnasında çalışanın mutlu bir ses tonu ile müşteriye hitap etmesi müşterinin rahatlamasını dolayısıyla görüşmeden memnun ayrılmasını sağlar.

Sıralanan maddelere bakıldığında telefonda satış ikna teknikleri noktasında hitabetin önemi açıkça görülmektedir. Bu nedenle firmaların diksiyonu ve iletişimi kuvvetli bireyler yardımıyla telefonda satış ikna teknikleri kullanarak müşteriye ulaşması gerekir. Aksi takdirde firmanın müşteri özelinde antipatik bir duruma düşmesi ve popülaritesini kaybetmesi de mümkündür.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılı Çıkacak Teknoloji Harikaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz.