Kıraç’tan Göktürk Yazılı Armalarının Kaldırılmasına Büyük Tepki

Kıraç’tan Göktürk Yazılı Armalarının Kaldırılmasına Büyük Tepki

Türk müziğinin sevilen seslerinden biri olan Kıraç, Göktürk yazılı armaların Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarından kaldırılmasına karşı çıktı. TSK’nın Eski Türkçe kullanılarak hazırlanan armalara yasak getirdiğine dair çıkan haberlerin internet üzerinde yayılması ile tepkiler büyümeye başladı. Kıraç ise herkesin aklında olan sorulardan birini sorarak, gerekçenin ne olduğunu sordu.

Genelkurmay Yasağı Olduğuna Dair İddialar

Geçtiğimiz günlerde HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun aşırı milliyetçilik hakkında yaptığı açıklamalar, internet üzerinde büyük yankı uyandırdı. Kerestecioğlu’na katılanlar kadar negatif eleştirenler de bulunuyor. Kerestecioğlu, güvenlik güçlerinin üniformalarında aşırı milliyetçi sembollerin yer almasının yanlış olduğunu belirtmişti. Bu açıklamanın ardından da yasak getirildiğine dair iddiaların ortaya çıkması, ortalığı karıştırdı. Duruma tepkisiz kalamayan Kıraç, çok sade bir dille bu yaptırımın gerekçesini Twitter üzerinden sorguladı. Armalar ile birlikte, bayrakların da askeri teçhizatlar üzerinden kaldırıldığı bildirildi.

Peki Ama Neden?

Kıraç çok güzel bir soru sorarak, Twitter üzerinde onu takip edenlerin dikkatini çekmeyi başardı. Göktürkçe olarak “Türk” yazan armaların kaldırılmasına gerçekten gerek olup olmadığı hala tartışılıyor. Resmi Twitter hesabından tweet atan Kıraç, Göktürkçe’nin yasaklanması ile ilgili bir gerekçe var olup olmadığını soran bir tweet attı. Tweet çok sayıda beğeni ve retweet alarak, kullanıcılar arasında yayılmaya devam etti.

Kerestecioğlu, aşırı milliyetçi simgelerin askeri üniformalarda neden yer aldığını çeşitli sorular sorarak gündeme getirmişti. Bu sorularda, aşırı milliyetçi grupların kullandığı sembollerin kolluk kuvvetlerinde neden kullanıldığını ve ideolojik simgelerin kullanılmasının serbest olup olmadığını irdelemişti. Sorulan bu sorulardan sonra, TSK tavrını açıkça ortaya koyarak, armaların kaldırılmasına ilişkin işlemlere başlaması da dikkat çekti. Pek çok kişi, TSK’nın kararını sorgulamaya başladı.

Kıraç’ın ülke sorunları ve gelişmeleri ile bu kadar ilgili olması, pek çok hayranının takdirini kazandı. Bu amaçla attığı bir tweet olmasa bile, sanatçıların da ülke gündemini yakından takip ettiğini bir kez daha göstermiş oldu. Kıraç’ın sorusuna dair herhangi bir geri bildirim gelip gelmeyeceği ise zamanla ortaya çıkacak. TSK’nın armaları kaldırması, sosyal medya üzerinden tepki almaya devam ediyor. Görünüş o ki tepki almaya da devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Miss Turkey 2017 birincisi Itır Esen Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Önceki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*