Yeni Sınav Sisteminde Öğrencilerin Avantajları ve Dezavantajları

Yeni Sınav Sisteminde Öğrencilerin Avantajları ve Dezavantajları

Yeni sınav sisteminde öğrencilerin avantajları ve dezavantajları konusunda sizlere bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde bilgi vermeye ve sizleri bu konuda gerekli bilimsel işlemleri anlatmaya gayret göstereceğiz. Bilindiği gibi, yeni eğitim öğretim yılında farklı şekilde işlemler yapılacak ve denetim uzmanları farklı olarak bu sistemlere dahil olmuş olacaktır. Aslında bu konuda denetim uzmanı olarak görev yapan kişiler, tarafından açıklamaları göre YÖK’ün yapmış olduğu değişiklikten herhangi bir endişe duyulmaması öneriliyor. Bu değişim bireysel değil, bütün adayları etkileyecek bir değişimi olduğu için herkesin aynı stres altına girmiş olduğu da özellikle altı çiziliyor.

Yeni Sınav Sisteminde Öğrencilerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yeni sınav sisteminde öğrencilerinin avantajları ve dezavantajları denildiği zaman, aslında biraz daha uzmanlaşmaya gidilmiş bir sınav sistemi ile karşı karşıya kaldığımızı belirtilmesinin de altı çiziliyor. Yeni sınav sisteminde Türkçe ve Matematik merkeze alınmış ve sözelciler için matematik, sayısalcılar için de Türkçe soruları dezavantaj olarak görülmekte. Gakat dünyada bilindiği gibi, sözel ve sayısal yetenek ölçmek için, böyle bir yöntem kabul görmekte. Bu yüzden dolayı da artık sistematik olarak işlem buna dönmekte ayrıca önceki sınav sisteminde sınav 4 aya yayıldığı için, stres ve baskıdan dolayı olumsuzluklar söz konusu olmaktaydı. Böylece çok daha riskli ve baskı hissedilen bir süreç oluşmaktaydı.

Yeni Sınav Sisteminde Öğrencilerin Avantajları ve Dezavantajları Hakkında

Bu yüzden dolayı da yeni sınav sisteminde en büyük avantajı bu olacağının özellikle altı çiziliyor. Yeni sınav sisteminde öğrencilerin avantajları ve dezavantajları konusunda söylenebilen en önemli noktalardan bir tanesi de gerekli puan belirleme ve çok dikkatli bir şekilde olması temel yeterlilik testi konusunda, Türkçe ve temel matematik sorularından oluşacağı, aynı zamanda da bu sistemlerin 1. oturumu girmesinde, aslında daha avantajlı bir durum oluşturacağı da altı çizilen önemli noktalardan bir tanesi burada 40 adet Türkçe ve 40 tane de temel matematik sorularından oluşan birinci oturum uygulaması ilk oturum olarak gerçekleşiyor ve cumartesi sabah oturumunda gerçekleşiyor. Bu da aslında öğrencilerin sınava girdiği sırada, daha kolay sorularla daha rahat bir şekilde sınavın ikinci etabında daha baskısız şekilde devam edeceği sistemini kendine getiriyorlar.

Bir önceki yazımız olan TEOG'un Kaldırılması ve Yeni Sistem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*