Sağlıklı Dişler için Neler Yapılmalıdır

Sağlıklı Dişler için Neler Yapılmalıdır

İnsan hayatının beslenmesine yardımcı olan dişlerin sağlıklı ve güçlü bir biçimde olması insanların günlük hayatını da oldukça önemli bir oranda etkilemektedir. Sağlıklı dişler korkmadan ve cesur bir gülüşün en önemli faktörüdür. Fakat bakımsız dişlerin sıkıntısı her gün farklı farklı olabilmektedir. Bunların başında Diş ağrısı ve Diş kaybı başta gelmektedir.

Diş ağrısı ve diş kaybı dişlerin düzgün ve zamanında bakımının yapılmamasından kaynaklıdır. Özellikle her gün doğru bir şekilde dişlerin fırçalanması Ağız ve Diş Sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Dişlerin her gün en az bir kere doğru fırçalanması ve diş ipi kullanılarak temizlenmesi dişleri biraz da olsa rahatlatmaktadır.

Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalama işlemi ortalama 2 dk sürmeli, her dişin üzeri 8-10 kez fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken mutlaka diş diş eti birleşim yeri özellikle fırçalanmalıdır. Amaç diş yüzeyindeki yemek artıklarını, bakteri plağını uzaklaştırmaktır.

Yılda en az 2 kere Diş hekimine gidilerek genel Ağız ve Diş Sağlığının rutin bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde ileride daha büyük sorunlar ile karşı karşıya gelinebilir. Bu durumda da çok ciddi bir şekilde diş kaybı yaşanabilir.

Özellikle diş kaybının yaşanması insan hayatına doğrudan etki eden faktörlerdendir. Diş kaybından doğacak sonuçlar gülüşleri, beslenmeyi olumsuz yönde etkileyecek türden bir kayıptır. Fakat günümüzde diş kayıplarına implant tedavisi ile çözüm bulunmuş ve uygulanmaya başlanmıştır.

İmplant kişinin çene kemiğine yerleştirilen ve kişinin vücuduna uygun olan malzemelerin kullanılarak yapay diş kökü olarak adlandırılmaktadır. Ancak hiç bir zaman kendi dişinizin size verdiği öz güveni implant tedavisi ile alabileceğiniz biraz zor olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uzmanlardan Grip Salgını Uyarısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*