Uzmanlardan Grip Salgını Uyarısı

Uzmanlardan Grip Salgını Uyarısı

Uzmanlardan Grip Salgını Uyarısı

Havaların yavaş yavaş soğuması mevsim geçişlerinde her zaman bir takım problemlere neden olmuştur. Özellikle de sağlık konusunda en çok sıkıntı yaşadığımız durumların başında nezle ve gripler geliyor. Bu anlamda Kulak Burun Boğaz uzmanı doktorlar da mevsim geçişlerinde gribin daha fazla olduğunu ve salgının da bu şekilde geliştiğini belirterek vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Havalardaki ısı farklılıklarının birden ortaya çıkması neticesinde son bir hafta içerinde yaklaşık üç binin üzerinde kişinin grip salgını ve soğuk algınlığı nedeniyle hastaneye başvurduğu tespit edildi. Bu nedenle de gripten korunmak için yakın temastan uzak durmak gerekiyor. Özellikle bol sıvı tüketimi ve istirahat gribe en iyi gelecek yöntemlerin başında.

Opr. Dr. Pınar Atabey yaptığı açıklamada ise grip nedeniyle hastaneye başvuranların sayısı bu hafta itibariyle artışa geçti. Bizler kulak burun boğaz bölümü olarak en çok karşılaştığımız durumda grip vakaları dedi.

Grip Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Grip genelde yaygın bir vücut ağrısı şeklinde kendini gösterecektir. Bu ağrıların şiddeti eklemlere kadar ilerler ve özellikle de boğaz bölgesinde bir ağrı meydana gelir. Arkasından gelecek ise burun tıkanıklığı ve ateşlenme durumu olacaktır. Bu şekilde bir şikayetle karşı karşıya kaldığınız da hemen aile hekimlerinize durum büyümeden başvurmanız gerekiyor. Eğer ki burada bir tedavi başlanması gerekiyorsa işin uzmanı buna zaten karar verecektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi grip herkesin karşılaşacağı bir durum olabilir ve olacaktır da bu nedenle de sorunla karşılaşmamak en azından sıkça karşılaşmamak için gereken önlemleri mutlaka almamız gerekiyor.

“Yakın temastan kaçın bol sıvı tüket”

Grip salgının nedeni vatandaşların birbirlerine yakın temas içerisinde olması özellikle de tokalaşma burada dikkat edilmesi gereken bir durum. Ellerinizi ne kadar çok ve bol su ile yıkarsanız o kadar iyi gelecektir. Gripli iken en iyi tedavi şekli istirahattir eğer gribe yakalanmış iseniz onu hemen atlatmak için mutlaka istirahat etmeniz gerekiyor. C vitamini konusunda dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. sıvı tüketiminde ise soğuk sıvılardan uzak durmalı ılık sıvı almalıyız. Bu boğazdaki tahrişinde geçmesine ya da oluşmamasına neden olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ağız ve Diş Sağlığının Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*