Mavi Balina Oyunu Nedir? Nasıl Öldürür?

Mavi Balina Oyunu Nedir? Nasıl Öldürür?

Dünyayı çalkalayan ve son zamanda kurucusunun tutuklanmasıyla iyice meydana çıkan Mavi Balina oyunu hakkında herkes bir şeyler merak ediyor. Hangi tarzda olduğu, ne yapıldığı ve nasıl ulaşılabileceği hakkındaki detayları sizler için toparladım. Çocuklarınızı korumak, bu kötü niyetli insanların yaptığı oyundan uzak durmak için okumanızda fayda var.

Herhangi bir şekilde internet sitesi, indirme linki olmayıp, yasal olarak satışa sunulmuş olmaması, Mavi Balina’ya yalnızca istenilen insanların ulaşmasını sağlıyor. Rus tabanlı bir chat sayfası aracılığıyla yöneticilerin isteyen belli özelliklere sahip insanlara atılan linklerle girilen oyun, bilgisayara indirildiği andan itibaren tüm bilgileri ele geçirecek bir virüs görevi görüyor. Bilgisayarın birçok özelliğini ele geçiren, daha sonrasında şantaj ve tehditle insanları istedikleri direktiflere zorlayan bir oyun olarak bilinmektedir.

ABD dizilerinden olan Black Mirror adlı televizyon dizisinde de anlatılan, mesajlar verilen oyun, daha sonra fazla dikkat çekmeye başladı. Dünyanın dört bir yanından oynanan, farklı kurbanlar seçilerek 50 güne 50 görev yerleştirilmiş bir mantık çerçevesinde ilerlemektedir. Bilgisayarın web kamerasından çekilen görüntülerin yayınlanması, kişisel bilgilerin açığa çıkarılması gibi farklı şantaj yöntemleri kullanılan Mavi Balina Oyunu, bu görevler içinde kullanıcılardan oldukça ciddi görevler talep etmektedir. Gittikçe korkunç bir hal alan, insanların her zaman kendilerine zarar vermesine yönelik bir görevler bütününü kapsayan oyun içinde, damarlarını kesme, korku filmleri ve iğrenç videoların izlenmesi gibi farklı görevler yer almaktadır.

49 gün boyunca oyunu oynayanların psikolojilerini tamamen yıkan oyun, son gün ve son görevde intihar etmenizi istiyor. ‘’Balina Olmaz’’ adlı son bölümde, kıyıya vuran balinaların ölümünü canlandırılmasını isteyen ve intiharla sonuçlanan bu oyun uzun süredir piyasada var. Kasım 2015 ile Nisan 2016 yılları arasında 130 farklı çocuğun ölümüne, Türkiye’den de iki çocuğun ölmesine sebep gösterilen oyunun kurucusu ise; Rusya’da göz altına alındı.

3 yıl gibi düşük bir cezaya çarptırılan oyun kurucusu, 130 çocuğun ölümünden sorumlu. Genellikle küçük çocukların ve ergenlik çağındaki çocukların hedef seçildiği oyundaki direktifleri yetişkin bir insanın uygulaması uygun görülmezken; küçük yaştaki çocuklar için tam bir tehlike kapısıdır. Bu nedenle, çocuklarınızda belli zamanlarda oluşan farklı belirtileri asla göz ardı etmemeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Assassin's Creed : Origins başlıklı makalemizde Assassin's Creed : Origins hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapanmıştır, anlayışınız için teşekkür ederiz.