EA Dead Space 2’nin Satışlarından Hiç Memnun Kalmamış!

EA Dead Space 2’nin Satışlarından Hiç Memnun Kalmamış!

Yeni yapılan açıklama ile oldukça ünlü olan ve dönemin kült oyunlarını tasarlayan Visceral Games oyun stüdyosunun kapatılacağını öğrenmiş olduk. Oldukça üzücü olan bu haberin yankıları sürerken Visceral Games’in şu an geliştirmekte olduğu Star Wars oyunu ise tamamen sıfırdan yapılacak olan değişiklikler ile EA Vancouver oyun stüdyosuna teslim edilmişti. Aslında mevcut işleyişte bu stüdyo zaten Visceral Games için yardımcı ek bir stüdyo konumundaydı. Kapatılacağı açıklanan Visceral Games ile oyunun durumu ve geliştiricilerin hali oldukça ilginç bir hal almaya başladı.

Dead Space Efsanesi Meğerse Tutmamış

2008 yılının çeyreğinde çıkmış olan Dead Space, belki de o zamana kadar ki en şaşırtıcı oyunlardan bir farklı oyunlardan bir tanesi olabilir. Bunun nedeni, yapımcısının Electronic Arts olduğu ve EA firmasının bu zamana kadar hiçbir korku oyunu piyasa sürmemesiydi. Özellikle de aksiyon temasına dayalı olmasından ötürü, Hayatta Kalma ve Korku oyunu olduğunu düşünecek olursak firmanın bu tarzda bir yenilik içeren oyunu piyasa çıkartma cesareti göstermesi oldukça tebrik edilesi bir durumdu. Bu farklı konseptin başlangıcının ardından, serinin ikinci oyunundan da buna benzer bir satış ve ilgi performans sergilemesi kaçınılmaz gözüyle beklendi. Aslında tüm inceleme siteleri, oyun otoriteleri sayılacak kişiler ve magazin dergileri oyunu oldukça beğenmişti ama sanıyoruz ki işin aslı hiç de öyle değilmiş. İşin aslına gelecek olursa Electronic Arts ortaya çıkan bu performansı ve satış rakamlarını hiçbir zaman yeterli bulmamış.

Eski ünlü oyunumuz Battlefield Hardline ve Star Wars Bölüm konsept Tasarımcısı olan Zach Wilson, Twitter hesabı üzerinden açıklama ile PlayStation 3, PC ve Xbox 360 için satışa çıkmış olan Dead Space 2 oyununun, satış anlamında gerçekten etkileyici bir performans göstermiş olsa bile, Electronic Arts firmasını bu satış rakamları ile ne yazık ki gerçek anlamda memnun edemediğini dile getirmekten çekinmedi. Daha önce satış rakamları açıklanan Dead Space 2, toplamda dört milyon kopya satmayı başarmıştır. O dönem bir ilk olan ve bir korku temalı oyun konsepti ile bu rakamlar aslında hatırı sayılır bir düzeyde diyebilirdik. Dead Space 2 projesinin ise toplamda $60.000.000 gibi bir rakama oluşturulduğunu hatırlatan Wilson, ana yayıncının bütçe konusunda oldukça fazla acımasız davrandığını da açıklamasına eklemeyi unutmadı.

Dead Space 4 Ne olacak?

Öte yandan ise, tam olarak yaklaşık iki yıl sonra çıkmış olan Dead Space 3, Dead Space 2’ye göre daha da az satmıştı. Seri oynanıyordu, seviliyordu fakat ne yazık ki satış grafikleri oldukça aşağıya iniyordu. Bu olaylardan ötürü Electronic Arts, 2013 yılının ilk dönemlerinde yaptığı açıklama ile Dead Space 3 oyununun satış başarısızlığından ötürü dördüncü gelmeyeceğini açıklamıştı. Fakat daha sonradan, EA şirketinde yönetici olan Frank Gibeau, Dead Space 4 için kapının hala tam olarak kapatılmadığını hatırlatan ufak bir not paylaştır. Eğer gerçekten beklenen etki yaratılırsa serinin 4. Oyunu gelebileceğini dile getirdi. İşte tam bu sırada kapanan stüdyo haberi ile Dead Space oyununun geleceği ne olacağı tam bir çözümsüzlüğe ulaştı. İlerleyen günlerde EA bu konu ile ilgili bir açıklama yapacak mı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Horizon: Zero Dawn Olarak Bildiğimiz Efsane İsim Değiştiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*