Teknolojide Yatırım Planlaması

Teknolojide Yatırım Planlaması

Türkiye son dönemlerde özellikle teknolojik finansal açıdan ciddi girişimler yaşıyor. Ülkeye finansal anlamda baktığımızda ise 2012 yılından bu yana 75 milyon doları aşkın bir yatırımcı geldi. Üstelik bu yatırımında 36 milyon doları bu yılın ilk altı ayında geldi.

Teknoloji her ülkede olduğu kadar ülkemizin de gündemini belirliyor. Türkiye’deki dijital yatırım çekme finansın yeri oldukça yüksek. Hatta ülkemizde 200’den fazla FinTech girişimi 2012 yılından bu zamana kadar da 75 milyon dolardan fazla yatırım çekti.

Teknolojik finans uzmanı ve Küresel Yazılım Şirketinin Türkiye Genel Müdürü Güvenç Güngör, Türkiye’nin gelişmekte olan Pazar arasında ciddi anlamda dikkat çektiğini söylüyor. Burada ülkemizde özellikle yapısal alanda ekonomik reformların hayata geçirildiğini belirtti.

Bu tür yatırımlarında finans sektöründeki dayanıklılığı artırmak ve daha da yükseltmek şeklinde değerlendiriliyor. Özel sektörün ekonomi dünyasındaki rolünü artırmak ve sosyal güvenlik sistemini daha sağlam temellere oturtabilmek hedefini koyduğunu görebiliyor.

Aslında bu reformların bir anlamda daha güçlü bankacılık sektörü oluşmasına katkı sağlıyor ve Türkiye’ deki ekonomik şartlar şoklara da direniyor.

Türkiye son on beş yıla baktığımız da bankacılıkta kredi kartı, banka kartı ve POS makinası konusunda Avrupa’da ilk üçte yer alıyor.

Yatırım özellikle Türkiye gibi ülkeler için çok önemli. Çünkü biz gelişmekte olan bir ülkeyiz ve bizim iç kaynaklarla birlikte dış kaynaklar tarafından da yatırıma her zaman ihtiyaç vardır. Bankacılık sektörü içerisinde bunu çok geniş bir şekilde görebiliyoruz. Ülkemizde bankacılık sektörü ciddi anlamda ilerlemiş durumda ve bu ilerleyiş de gerek sanayi noktasında gerekse tarım alanlarında ciddi anlamda ilerleme gösteriyor.

Ülkemiz aynı zamanda Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasındaki stratejik konumundan dolayı her Startup şirketler için cazip bir ülke.

Türkiye’ de pek çok önemli noktada teknolojiye bağımlı bir şekilde yaşıyoruz. Buda bir anlamda bizim teknolojiyi daha güçlü ve faydalı bir şekilde kullanarak yukarı doğru yükselmemizi sağlıyor. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden birisi sanayinizdir ve sanayi ne kadar güçlü olursa siz de o kadar güçlü olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Teknolojinin Anlamı ve Önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*