Kalp Sağlığını Korumak İçin 5 Öneri

Kalp Sağlığını Korumak İçin 5 Öneri

Daha uzun ve daha kaliteli bir yaşama sahip olmak için, vücudumuza iyi bakmamız çok önemlidir. Vücudumuzun en önemli, neredeyse fiziksel anlamdaki tüm yükü taşıyan organımız ise; hiç şüphesiz kalptir. Kalp sağlığı, her zaman önem arz eden, insanların ölümlerinin sebeplerinin de büyük bir bölümün taşıyan sebep olarak karşımıza çıkıyor. Kalp sağlığınızı korumak için 5 öneri ile sizlerde daha sağlıklı ve kalıcı, sorunsuz bir hayat sürebilirsiniz.

İlk olarak detaylı bir kontrolle işe başlayın..

Kalbinizin durumunu öğrenmek, vücudunuzdaki diğer problemleri de öğrenmek için, ilk olarak detaylı bir kontrolle bu işe başlayabilirsiniz. Kalbinizde herhangi bir problem var mı, atışları normal mi, damarların durumunun ne seviyede olduğunu ve gerçekten sağlıklı bir kalbe sahip olup olmadığınızı bu şekilde öğrenebilirsiniz. EKO ve Efor testlerinin düzenli olarak yapılması, sizinle ilgili oldukça iyi sonuçlar elde etmeniz için gereklidir. Özellikle sigara kullanan insanların 30 yaşını aştıkları andan itibaren, düzenli kontrollere gitmesi gerekir.

Sigarayı bırakın ve asla bulaşmayın..

Kalp damalarının tıkanmasını sağlayan en bilindik tehlike sigaradır. Sigara kullananların ömürlerinin kısalması, kalp sağlıklarına dikkat etmemelerinden geçmektedir. Sigara içiyorsanız, bir an önce bırakmalı ve bir daha bulaşmamalısınız. Ortalama 10 yıl sigara içen birisinin sigarayı bıraktıktan sonra vücudunun eskiye dönmesi 5 yıl alır. Bu nedenle, ne kadar erken bırakırsanız, o kadar büyük kâra geçersiniz. Bu nedenle, kalp sağlığınızı korumak için sigaradan kurtulmanız en büyük şarttır.

Beslenmenizi düzenli ve sağlıklı bir hale sokun..

Her gün sebze yenilemeyeceği gibi; her gün et yemekte pek mantıklı değil. Kolesterol yüzünden kalp sağlığınızı oldukça kötü etkileyebilir, tansiyon ve şeker hastalıkları gibi kalıcı rahatsızlıklara da beslenme alışkanlıklarınız yüzünden düşebilirsiniz. Her zaman belli bir diyet ekseninde dönerek, eti azaltmanız, ekmekten uzak durmanız sizlere büyük sağlık sorunlarının önünü kapatma şansı sunacaktır.

Oldukça fazla yürüyün ve sporu asla aksatmayın..

Sağlıklı bir yaşam için, dolayısıyla kalp sağlığınız için gerekli olan en temel ihtiyaçlardan birisi de spor yapmaktır. Spor yapmayı fitness olarak düşünmeyin. Günlük olarak işe yürüyerek gidip gelmeniz, sabahları veya akşamları düzenli yürümeniz bile sizlere büyük etkiler sunacaktır. Bu nedenle yürüyüşünüzü aksatmadan, spor yapmaya devam edin.

Son olarak, stresten uzak durun..

Kalbin en büyük düşmanlarından birisi de stresli bir yaşamdır. Gerek iş, gerekse normal aile yaşantınızda yaşayacağınız ağır stresler ve yükler sonucunda, büyük sorunlara ulaşabilirsiniz. Bu gibi streslerden ve stresli etkenlerden uzak durarak, istediğiniz sağlıklı yaşama sizlerde erişebilirsiniz. En kaliteli yaşam, en sağlıklı ve en sorunsuz yaşamdır. Asla unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Diş Çürümesinin Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde ağız ve diş sağlığı ve Diş Fırçalama Yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*