Elektrikli Otomobillerin Avantajları

Elektrikli Otomobillerin Avantajları

Çok yeni bir buluş olmasa da, yaygın olarak kullanılmaya henüz başlanmamış olan elektrikli otomobillerin avantajları, hem insanların bütçesine; hem de yaşadığımız dünyaya oldukça fazladır. Benzin ve mazot kullanan araçların çevreye verdikleri zarar, ülkemizde kullanılan bu tür araçların ceplerimizi yakmasını da göz önünde bulundurduğumuz zaman, daha uygun fiyata ve daha az zarar veren bir enerji türünün otomobillerde kullanılması oldukça güzel bir alternatif olmaktadır.

Günümüzde birçok aracın hibrit olarak adlandırılan elektrikli modelleri piyasaya sürülürken, ülkemize de yavaş yavaş giriş yapılmaktadır. Normal benzinli veya dizel araçlardan bir miktar daha pahalı olarak üretilse de, uzun vadede ciddi bir kâr elde edeceğinizi de asla unutmayın. Avantajlarına gelecek olursak;

Elektrikli otomobillerin avantajları arasındaki en önemli özellik; normal araçlarla gidilen yolu, elektrikli araçlarla yarı yarıya düşen bir fiyata kat edebileceğinizdir. En önemli özelliği yakıt tüketimindeki düşüklük olan bu araçlar sayesinde, daha uzun mesafelere daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

– Petrol ürünlerini kullanan araçların çevreye verdikleri zarar oldukça fazladır. Ancak yakıt olarak elektriğin kullanıldığı bu araçlar çevreci bir yapıya bürünmektedir. Aslında araçların yavaş yavaş elektrikli olarak üretilmesinin en önemli nedeni de budur. Çünkü dünyamıza zarar vermemenin yollarını bulmak, her insanın görevleri arasındadır.

– Ülkemiz için konuşacak olursak; teşvik ettirmek ve insanları yöneltmek için, şu anki vergi oranları sadece %3 civarındadır. Yani diğer otomobillere göre oldukça düşük vergiler ödeyerek, araçlarınıza sahip olabilirsiniz.

Elbette bu kadar avantajın yanında birkaç dezavantajda bulunmaktadır. Bataryalarının oldukça dayanıksız olması, şarj etme konusundaki ülkemizin yetersizliği ve şarj edilirken; evinizi kullanırsanız 5 6 saat gibi uzun bir sürede şarj etme sürelerini göz önüne aldığımız zaman, şu an yeterli alt yapının olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, henüz yeterli alt yapı olmadığı için, elektrikli otomobillerin avantajları şu an oldukça kısıtlı diyebiliriz. Ancak yeni istasyonların kurulması, şarj sürelerinin daha kısa sürelere çekilmesi ve ciddi manada bir rağbet ortaya çıktığı zamanlarda, elektrik otomobillerin insan hayatına, geleceğe yönelik dünyamıza yararları da oldukça fazla olacağından emin olabilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*