Sporda şiddet ve fanatizm

Sporda şiddet ve fanatizm

Sporda şiddet özellikle günümüzde oldukça sıklıkla duyulan bir hal almıştır. Türkiye’de bir tutkulu taraftar grupları kendilerini fanatik taraftar olarak adlandırarak holiganlık yapmakla birlikte tribünler de bir çok zararlı ve olumsuz durumlar ile futbol severleri kötü yönde etkilemektedir. Bu durumda da futbol sahalarında son yıllarda görünen taraftar sayısında eksilme gibi bir çok faktöre sebebiyet vermektedir.

Ülkemizde sıklıkla görünen müsabakalardan sonra yaralama, öldürme ve kavga ile sonuçlanan bir çok olay meydana gelmektedir. Buna karşılık passolig ile çözüm üretmeye çalışan Türkiye Futbol Federasyonu bu konunun önüne bu yöntem ile de geçememiştir. Özellikle derbi karşılaşmalarında oyunculara, hakemlere atılan yabancı maddeler son olarak Galatasaray – Fenerbahçe derbisinde yan hakeme isabet eden bir cisim ile tekrarlanmıştır. Ve bu konuda federasyonun her hangi bir yaptırımı olmaması spor kamuoyunda ciddi bir yankı uyandırmıştır. 2. lig ve 3. lig takımları ile bölgesel amatör lig takımları maçlarında da aynı olaylar sahaya meydana gelmektedir. Özellikle bu liglerde sahaya girip oyuncuların, hakemlerin ve teknik direktörlerin üstlerine yürünmesi spor’da nasıl bir noktaya geldiğimizin göstergesidir.

Spor’da fanatizm ise ülkemizde özellikle futbol karşılaşmalarında çok iyi bir tribün görselleri ile öne çıkmaktadır. Ülkemizde fanatizm diğer ülkelere göre oldukça üst düzeyde yaşanmaktadır. Özellikle büyük takımların taraftar grupları avrupa maçlarında ve derbi karşılaşmalarında yapmış oldukları olağanüstü koreografiler ile seyircileri büyülemekle birlikte oyunun seyir zevkinide arttırmayı başarıyorlar.

Özellikle son yıllarda dünya genelinde hakem hataları şiddet dozunu bir hayli yukarıya çeken unsur haline gelmektedir. Yanlış hakem kararlarına göre taraftarlar ve futbolcular çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunun için VAR uygulamasının dünya genelinde aktif hale gelmesi sporda hakem ve oyun hatalarının önüne geçmektedir. Bu sayede futbol sahalarında artık hakem hatalarından yana bir şiddet olması söz konusu olamayacak. Tabi ki bu duyarlı taraftarlar için geçerli bir husus.

Umut ediyoruz ki Türk ve Dünya sporunda şiddet yerini sevgi, kardeşlik ve hoşgörüye bırakır. Fanatiklik ise haddini aşmadan kulüplerin içerisinde sevgi ve saygı çerçevesinde olmasını temenni ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin Merakla Beklediği Derbiden Galip Çıkmadı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*