Sonbahara geçişte sağlıklı kalmak için yapmanız gerekenler

Sonbahara geçişte sağlıklı kalmak için yapmanız gerekenler

Mevsim geçişleri insan sağlığı için problemler oluşturabilir. Canlılar bulundukları ortama adaptasyon sağlarlar. İnsanlar için de bu durum aynıdır. Bu yüzden mevsim geçişlerinde bir takım sıkıntılar yaşarlar. Örneğin, mevsim geçişleri depresyon sebebi olabilir. Yaz mevsimine adapte olan insan vücudu, mevsim sonbahara dönerken bir takım zorluklarla karşılaşacaktır. Bunun için alınması gereken bir takım tedbirler vardır. Beslenmenize, uykunuza ve diğer bazı şeylere dikkat ederek bu geçişi rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. İsterseniz, hep beraber bu sonbaharda sağlığınızı arttırmanın yollarına bakalım.

İyi beslenin

B12 vitamini yorgunluğa neden olur. Mevsim geçişleri halsizlik ile özdeşleşmiştir neredeyse. Özellikle mevsim geçişlerinde oluşması muhtemel yorgunluklardan korunmak için B12 yönünden zengin besinlerle beslenin. Örneğin, yumurtayı, sütü, balığı, eti sofranızdan eksik etmeyin. Bunun yanında bol sıvı almaya dikkat edin.

Grip aşısı olun

Eğer imkânınız var ise grip aşısı olmanızı tavsiye ederiz. Özelikle bir rahatsızlığınız var ise ve olası bir grip sizi daha da kötü duruma düşürecekse o zaman grip aşısı olmanızı öneririz. Eğer okul gibi kalabalık yerlerde çalışıyorsanız, mutlaka aşınızı yaptırın. Virüsler, kendini çabuk değiştiren canlılardır. Geçen sene yaptığınız grip aşısı bu sene işe yaramayabilir, zira virüsler çok çabuk kendilerini değiştirirler.

Soğuk algınlığından kendinizi koruyun

Etrafınızdaki insanlar burunlarını çekmeye başlamışsa kendinizi bir takım önlemlerle koruyabilirsiniz. Ellerinizi gün içinde yıkayın, yemekten önce ellerinizi mutlaka yıkayın, iyice dinlenin, sağlıklı bir şekilde beslenin.

Dışarıda vakit geçirin

Sonbahar dışarıda vakit geçirmek için güzel bir mevsimdir. Bu güzel mevsimin tadını çıkarın ve evde oturmayın. Yürümek için olsun, bisiklet sürmek için olsun mutlaka dışarıya çıkın. Düzenli spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Hayatınızı düzene koyup bir rutin yakalamaya çalışın

Yaz bize elveda derken, güneş ışığı da aynı şekilde bizden ayrılır. Güneş ışığının gitmesi vücudumuzun düzenini de bozacaktır. Uzmanların önerdiği, havalar iyiyken uyguladığınız rutini sonbaharda da uygulamaktır. Uygun bir saatte yatağınıza girin, en azından yedi saat uyumaya çalışın.

Tatlıda aşırıya kaçmayın

Soğuk havalar çay ve kahve ile kurabiyelerin, tatlıların zamanıdır. Kendinizi tamamen bu keyiften mahrum etmeyin ama sakın tatlıda aşırıya da kaçmayın. Küçük miktarlarda tatlı yemek zarar vermez ama aşırıya kaçmak sağlığınız için iyi değildir.

Sizlerde de mevsim değişikliği belirtileri ortaya çıkmışsa yukarıda yazılanları takip ederek sağlıklı bir sonbahar geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Dişler için Neler Yapılmalıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*