Şeker hastaları ayakkabı tercihini nasıl yapmalı?

Şeker hastaları ayakkabı tercihini nasıl yapmalı?

Şeker hastaları ayakkabı tercihini nasıl yapmalı?

Diyabet hastalığı ayak sağlığını yüzde yüz etkileyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Peki, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastaları nasıl bir ayakkabı tercihi yapmalıdır? İşte şeker hastalarının sağlığını etkileyen ayakkabı tercihi hakkında detayları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Diyabet hastalarının mutlaka ayak sağlığına önem vermesi gerekiyor. Bu nedenle şeker hastaları ayaklarının yapısına uygun, oldukça rahat, ortopedik ayakkabıları tercih etmesi gerekmektedir. Özellikle şeker hastalarının sıklıkla karşılaştığı ayaklarda oluşan değişiklikler sonrası ayakkabı tercihi çok doğru yapılmalıdır.  Ayakları deforme uğramış hastalar kesinlikle çok rahat ayaklarını hiçbir yerden baskı yapmayacak şekilde ayakkabı türleri tercih etmesi gerekiyor.

Şeker hastalarının ayakkabı seçimine önem vermesi gereken konu ayakkabının dışının mutlaka deri olmasıdır ancak dışı deri olacak ayakkabının içinde kesinlikle deri katkısı bulunmaması önerilmektedir. Ayakkabı tercihinde asıl önemli olan konu ise bilindiği üzere diyabet hastalarında ayak akıntısına çok sık rastlanılmaktadır bu nedenden ötürü iç astarı kesinlikle deri olmamalı ve ferah tutan iç astarlar tercih edilmelidir.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken bir konuya da değinelim. Rahat bir ayakkabı tercih etmesi gereken diyabet hastaları için ayakkabının ön ve arkasında hafif boşluk bulunması diyabet hastalarının günlük hayatını oldukça olumlu etkileyecektir çünkü ayakkabıda bulunan bu boşluklar yürürken az enerji tüketmenizi sağlayacaktır.

Diyabet hastalarının ayakkabı tercihi oldukça önem taşıyan bir konudur. Diyabet hastalarının kan şekerinin dengeye girebilmesi için hareket etmek zorunda oldukları göz önünde bulundurularak yukarıdaki tarif etmiş olduğumuz ayakkabı çeşitleri tercih edilerek giyilmelidir. Bu ayakkabı tercihi kişinin hastalığını olumlu yönde etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Norovirüs salgınına dikkat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*