Koah hastalığı hakkında merak edilenler

Koah hastalığı hakkında merak edilenler

Koah hastalığı Kronik Obstrukfit akciğer hastalığı olarak bilinen kronik hastalıktır. Astımın bir ileri boyutu olan Koah hastalığı solunum yollarının daralması sonucu ortaya çıkmaktadır. Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olan Koah kronik hastaların başında gelen ve hastayı oldukça sıkıntılı sürece sokan bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalar sonucu dünyada 600 milyon KOAH’lı hasta olduğu tespit edildi. Ülkemizde ise KOAH’lı hasta oranı 5 milyona ulaştı. KOAH hastalığı hafif, orta ve ileri derece olarak sınıflandırılmaktadır.

Akciğerlerde balgam üreten hücreler sayı ve hacimce büyüyerek akciğer bronşlarını tıkarlar bu sebeple hastaların aldığı oksijen soluk borusundan geçip alveolara ulaşamaz bu nedenle Koah hastası nefes daralması ile karşı karşıya kalır. Hafif ve orta derecedeki Koah hastaları ilaç tedavisinden büyük oranda fayda görse de ileri düzeydeki Koahlı bir hasta ilaç tedavisinden fayda göremez çünkü ilaçlarda alveolara ulaşamaz ve hastanın tedavisi yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürdürülür.

Solunum yolu tıkanıklığı ile ortaya çıkan bu hastalık ile ilgili henüz tamamen geçici bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Koah hastalarını yoğun bakıma kadar götüren bu kronik hastalık dünyayı oldukça etkisi altına aldı. Ülkemizde 40 yaş üzerinde her 10 kişiden 1’inde görülen bu hastalık genetik çevresel faktörler ve özellikle sigara kullanan kişilerde görülür.

Koah hastalığı tütün kullanımıyla orantılı olan bir hastalıktır bunun yanı sıra hava kirliliği, kimyasallar da bu hastalığın ilerlemesine etkendir.

Dünya da milyonlarca kişinin yakalandığı bu hastalıktan korunmanın tek yolu ise sigara kullananlar için sigarayı bırakmaları olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Deliksiz uykunun püf noktaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*