Deliksiz uykunun püf noktaları nelerdir?

Deliksiz uykunun püf noktaları nelerdir?

Birçoğumuzun hayatınızı neredeyse zehir eden uyku problemi artık tarihe karışacak. Uyku problemi yaşayan kişiler, yazımızda anlatacağımız deliksiz uykunun sırları sonrası rahat bir uyku sefası sürebilecek. Peki deliksiz uyku yöntemleri nelerdir, deliksiz uyku uyumak için neler yapmalıyız? Bu soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere deliksiz bir gece uykusu çok faydalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir ancak bazı kişilerin gece uyuyamama problemi kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir etkendir.

Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün uyku problemi yaşadığı uzmanlar tarafından açıklandı. Ülke, şehir, yeme içme alışkanlığı fark etmeksizin herkesin sorunu olan uyku düzensizliği kişilerin iş hayatını özel hayatını olumsuz etkiliyor.

Kolombiya Üniversite uzmanları kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyen uyku sorunu için bir araştırma yaparak deliksiz bir uykunun sırrını buldu. Araştırmalar sonucu uyku problemi yaşayan kişilerin deliksiz mışıl mışıl uyuması için lif zengini meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğini açıkladı. Uyku ve Beslenmenin birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyleyen uzmanlar lif oranı yüksek, şeker oranı az ve doymuş yağ oranı içermeyen lifli meyve ve sebzelerin uyku kalitesini artırdığını söylüyor. Şekerli besinlerin uyku salgısını olumsuz etkilediği için şeker tüketimini aza indirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar bu sayede deliksiz uykunun kaçınılmaz olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucu mışıl mışıl uyutan 12 gıda da açıklandı. Deliksiz bir uyku için tüketilmesi gereken gıdalar; bezelye, börülce, enginar, kepekli makarna, mercimek, brokoli, Brüksel lahanası, armut(lif oranı yüksek bir meyve), ahududu, böğürtlen, avokado ve yulaf olarak açıklandı. Bu gıdalar tüketilerek kişi oldukça kaliteli ve deliksiz bir uyku uyuyabilir.

Bir önceki yazımız olan Diyette İstikrarlı Olmak Gerekiyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*