Günümüzde Telefon Kullanımı

Günümüzde Telefon Kullanımı

Teknolojinin gelişmesi en çok da telefon sektörüne yansıdı. Öyle ki 10 yıl önce sadece fotoğraf çekme özelliği bulunan telefonlar artık akıllı telefon olarak sosyal medya kullanmamızı, oyun oynamamızı, elektrik faturası yatırmamızı ve internetten gazete okumamızı sağlıyor. Yani önceden dışarıda vakit harcayıp uğraştığımız ne varsa artık bunları elimizden yapıyoruz. Telefon kullanımı özellikle ülkemizde oldukça yaygın.  Artık akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması yüzünden büyüğünden küçüğüne herkeste bir akıllı telefon görüyoruz. Bu da bizi ülke olarak telefon bağımlılığına itiyor. Özellikle küçük çocukların birbirine özenmesi onların da telefon bağımlısı olmalarına neden olmuş durumda.

Telefon bağımlılığı gerçekten ülkemizin büyük bir sorunu. Öyle ki akıllı telefonlar 24 saat elimizden düşmüyor. Otobüste, evde, arkadaş ortamında kısacası boş kaldığımız her an elimiz cebimize gidiyor. Sigara bağımlılarının nasıl sigara ağzına gidiyorsa telefonda ülkemizde böyle bir bağlılık oluşturmuş. Tabi bunun kendi içlerinden ayrılan nedenleri var. Özellikle bu nedenlerden biri olarak sosyal medyayı sayabiliriz. Artık sosyal medya uygulamalarına telefonlardan erişebilmemiz ile telefonlara bağlı yaşar olduk. Dışarıda kimi görsek elinde bir telefon ya Instagram ya Facebook yada Twitter’da vakit geçiriyor. Ülkemizi hem ahlaki yönden hem de davranış bozuklukları yönünden etkileyen bu durum artık akıllı telefonların sunduğu geniş özelliklerle daha da yaygınlaştı.

Sosyal medya bağımlılığı Android özellikli telefonların sürümleri yüzünden ortaya çıktı. Eğer akıllı telefonlar sosyal medya desteklemeseydi kimse sosyal medya bağımlısı olmayacaktı. Çünkü istediğimiz her şeyin elimizin altında olması ona çabuk ulaşabilmemizi sağladığı için bizi bağımlı hale getiriyor. Akıllı telefon kullanımını azaltmaya yönelik henüz hiçbir uygulamaya da imza atılmış değil. Doğrusu ülkemiz telefon bağımlılığında zirveye giderek demir atıyor. Şayet önlem alınmaz da bu durum bu şekilde devam ederse daha çok büyük sorunlar bizi bekleyecek. Bu yüzden artık akıllı telefon kullanma konusunda ülkemiz ciddi şekilde bilinçlenmeli, yoksa sadece telefona bağımlı bir ülke olarak yerimizde saymaya devam edeceğiz. Akıllı telefon kullanımı büyük yaşta da küçük yaşta da herkesi bağımlı hale getirebilmektedir. Bu yüzden akıllı telefon kullanımı konusunda ülke olarak ciddi bir şekilde bilinçlenmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan IPhone 8 Hayal Kırıklığı Yarattı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*