2 El Araç Alım Satımında Yeni Dönem

2 El Araç Alım Satımında Yeni Dönem

Bilindiği üzere uzun zaman öncesinden bu yana özellikle konut ve otomobil piyasasında ciddi anlamda bir çalışma yapılıyordu. Sonunda bu çalışmanın da sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Devrim niteliğinde görülen bu çalışmanın değişikliği ise Başbakanlığa sunuldu. Yapılan yeni düzenlemede ilk öne çıkan konu ise ikinci el bir aracın on bin kilometreye kadar garantisinin istenilebileceği oldu.

İkinci el piyasasında düzenlemeye gidiliyor

Gümrük bakanlığının başlatmış olduğu çalışma ikinci el alacak olanları ve satacakları hatta kiralama hizmetinde de bulunacaklara yeni kurallar getirecek.  Düzenleme başbakanlığa gönderildi. Düzenlemenin amacı insanların aldıkları araçlar konusunda kendilerini daha güvende hissetmeleri satıcının da bu konuda alıcıyı kandırma işlemine başvurmaması. Bu da demek olacak ki burada galeri ve emlakçılara ciddi anlamda bir sorumluluk düşüyor. Bundan önceki alım satım işlemlerin ve halen devam eden duruma göre emlakçılar ve galericiler satış yapıldıktan sonra olacaklardan sorumlu tutulmuyor. Bu da insanların bir anlamda birbirlerine olan güven sorununu meydana getiriyor.

10 BİN KM GARANTİ

İkinci el araç alacakların bundan sonraki dönemde aslında daha şanslı olacakları da biliniyor. 10 bin kilometre garantisi bir araç için ciddi derece de önemli. Eğer ki düzenleme kabul edilirse galericiler sattıkları araçlar için bir arıza ve kaza bilgilerinin yer aldığı künye oluşturmak zorunda olacaklar.

İkinci el ev satışlarına baktığımızda ise bura imar, zemin etüdü, satın alınan binanın yaşı gibi bilgilerin yer aldığı bir künyenin oluşturulması gerekiyor. Bu da bir anlamda komisyoncuların işlerini yaparken daha dikkatli ve şeffaf yapmasını sağlayacak. Bir diğer güzel tarafı ise komisyon rakamlarına bir standart getiriliyor olması.

ELEKTRONİK ORTAMDA SAKLANACAK

Günümüz teknolojisinin pek çok alanda kendisini yenilediği ve kolaylık sağladığını görebiliyoruz. Bu anlamda yukarıda bahsetmiş olduğumuz garanti ve sorumluluk çerçevesinde satış sonrasında ya da kiralama sonrasında bilgi sistemi oluşturulacak. Bu sistemin amacı ise yapılan her türlü işlemin bilgisayar üzerinde elektronik olarak kayıtlı tutulması.  Galericilerle ve emlakçılar için esnaf belgesi alınması gerekecek. Ancak emlakçıların çalışma şartlarının düzenlendiği bir takım kurallarda uygulanacak.

Bir önceki yazımız olan Elektrikli Otomobillerin Avantajları başlıklı makalemizde hibrit hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*