PES 2018 İnceleme

PES 2018 İnceleme

Konami tarafından geliştirilen ve dağıtımı gerçekleştirilen Pro Evolution Soccer yani bilinen adıyla PES, 2018 yılında da karşımıza çıkıyor. FIFA ile her zaman rekabet içinde olan, hangisi iyi sorularının sorulduğu PES, son birkaç yıldır yeni bir şeyler eklemeyerek FIFA’nın gölgesinde kalmıştı. Ancak bu sene, roller biraz değişiyor gibi görünüyor.

PES 2018, geçtiğimiz yılların ve serinin diğer oyunlarının aksine, bu oyunda PC platformuna daha fazla ağırlık veriyor. Fox Engine geçerek oldukça mantıklı bir iş yapan PES, daha canlı ve daha az hatalı bir oyun sunmayı hedefliyor. İlk defa PC platformuna bu kadar ağırlık veren PES, görsel anlamda FIFA 18’in demosuna baktığımız zaman daha başarılı bir görüntü sergiliyor. Oyuna başladığınız zaman, sizinde ilk olarak daha canlı grafikler dikkatinizi çekecek. Sahanın, oyuncuların ve taraftarların daha ışıklı ve daha canlı renklere sahip olması, FIFA’nın başarısız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak Fox Engine’ye geçmenin gerçekten farkını hissedeceksiniz.

Yine de, FIFA kadar gerçekçi olmayı başaramayan, forma üzerindeki detayların yetersiz kalması, taraftarlarındaki FIFA’daki kadar canlı olmaması bir eksi olarak gösterilebilir.

İlk defa Fox Engine grafik motorunun PC platformuna entegre edilmesiyle karşılaşacağımız bu seneki PES oyunu, geçen senelere göre daha yavaş oynanacak. Ancak bu büyük bir eksi olmayıp, kullanılan grafik motoru sayesinde, daha gerçekçi sahneler, daha gerçekçi futbolcular ve ambiyans sunuyor. Ancak kaleci için ve son vuruşlarda aynı durum söz konusu değil. Halen daha gerçeklikten uzak olduğunu göreceğiniz belli başlı pozisyonlar ve gösterimler bulunuyor.

Yavaş oynanmasının artıları olarak daha iyi ara pasları atabilmeniz, muz ortaları noktaya teslim etmeniz gelirken; rakip takım için defans kontrolü zorlaşmış. Bu da, daha sert ve bol kartlı oyun demek. Aksi halde, anında gol yiyeceğinizi garanti edebilirim. Pas ayarlarındaki ince detaylar tuşa ne kadar uzun bastığınıza ve yön vermeye kadar daha detaylı ve kullanışlı olmuş.

Genel olarak kaliteli ve başarılı bir oyun diyebiliriz. PES oyunlarına küsmüş olanları bile pişman etmeyecek özelliklere sahip olan PES 2018, FIFA’nın yanında sönük mü kalacak bilinmez ama oynayanların keyif alacağı gerçek. Farklı bir deneyim için, sizlerde deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mavi Balina Oyunu Nedir? Nasıl Öldürür? başlıklı makalemizde mavi balina ve mavi balina nasıl öldürülür hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*