Kadınların Anlatamadığı Sağlık Sorunları Ve Tedavileri

Kadınların Anlatamadığı Sağlık Sorunları Ve Tedavileri

Kadınların anlatamadığı sağlık sorunlarının ve tedavisi hakkında, birçok insan çekinerek bilgi sahibi olmadan hastalıklarla mücadele etmeye çalışmaktadır. Oysaki çok ciddi sonuçlar ve ciddi hasarlar bırakabilmektedir bu sorunlar.

Birçok kadının olması gerek diye düşündüğü ama sebebini bilmediği bir hastalık olan Vagintis-Vulvitis, dış genital bölge ile vajen bölgesinin inflamasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan kötü kokulu akıntıdır. Bu hastalık kendini kaşıntı ve ciltte şişme ile kendini gösterir. Sebebi ise genelde mantar, bakteri, protozoo enfeksiyonların da, iritan madde (iltihap), kullanılan ilaçlar, tümör ve hormonal değişimlerdir. Bunlardan herhangi birinin habercisi olan bu kötü kokulu akıntı görüldüğünde bir hekime giderek ultrasyon ya da tahlillerle muayene olunarak tedai gerektirmektedir.

Dismenore (Ağrılı adet); Ergenlik dönemine giren bayanların genelinde görülen bir durumdur. Adet dönemi öncesi başlayarak adet’in olması ile azalan ve geçen bir rahatsızlık olmasına rağman bazı bayanlarda üç dört gün şiddetli ağrılar görülüp bellerinde ve ayaklarında kıpırdatamama görülebilmektedir. Çok ciddi rahatsızlıkta yapabilmektedir, şiddetli ağrıdan kasılan bel ve bacaklardaki kasılmalar sinir ve damarlara zarar verebilir o yüzden adet dönemlerinde doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Doktora danışılmadan bu dönemde ilaç kullanılmamalıdır. Adet dönemindeki bu ağrılara miyom ve adezyonlar da sebep olabilmektedir. Her ne olursa olsun doktor kontrolünde olmanız en güzelidir.

Endometriozis adı verilen bu rahatsızlık rahim içi duvarının vücudun başka bir yerine yerleşerek orda gelişimini sağlamasıdır. Bu doku yumurtalık bölümüne yerleşirse ve orda büyürse çikolata kisti (endometrioma) olarak adlandırılır. Bazı kadınların mesanesinde, bağırsağında hatta ameliyat dikişlerinde bile görülmüştür. Aylık hormanal değişimler bu doku üzerinde etkili olduğundan ağrı ve kanama yapabilmektedir. Çoğu kadın adet döneminin erken olduğunu sanarak doktora gitmemektedir. Vücudun bir bölümüne yerleşip yapıştığı için kısırlık sebeplerinden biridir. En çok gösterdiği belirtileri ilişkide ağrı, adetli iken kasık ağrıları, bağırsak hareketlerinin ağrılı olması, adet döneminden önce başlayan lekelenmelerdir. Dikkatli davranıp iyi kontrol edilmeli ve adet düzenin iyi bilmelisiniz ki fark edip önlemini alabilesiniz.

Miyom ise 4O yaşın üstündeki kadınların çoğunda görülmektedir. İyi huylu bir tümördür. Pek kendini belirtiyle göstermeyip tesadüfen ultrasyon da görülen bir tümördür. Ama iyi huyluda olsa bazı ciddi sorunlara sebebiyet yaratmaktadır. Bunlar; sık idrara çıkma, aşırı vajinal kanamalar, kasık ağrıları, kabızlık hatta gebelikte düşüklere sebeb olmaktadır.

Premenstrüel sendrom; Adet döneminin ikinci döneminde ortaya çıkan fiziksel ve davranışta olan değişiklik olarak belirlenen karakterize bir durumdur. Alt karında şişlik, göğüs hassasiyeti, şişkinlik, kabızlık, ishal, iştah artışı, yorgunluk, duyusal tutarsızlık, depresyon, uyku bozuklukları, sıcak basmaları, gece terlemeleri, migren gibi sorunları içermektedir. Bu durumlar adet bitiminde ortadan kalkar genelde sağlık açısından zararı olmasa da bazı ruhsal süreçler yaşatmaktadır.

Daha birçok rahatsızlık var denemeyen ama lütfen en azından bir Kadın doğum doktoruna anlatın. Erken teşhis hayat kurtarır.

Bir önceki yazımız olan Şeker hastaları ayakkabı tercihini nasıl yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*