Bir Büyük Hikaye: AYLA

Bir Büyük Hikaye: AYLA

Bir Büyük Hikaye: AYLA

Beyaz perdede son dönemlerin en çok ses getiren ve etkisini bir süre daha hissettireceğine kesin gözüyle bakılan Ayla’ nın oyuncu kadrosunda; İsmail Hacıoğlu, Murat Yıldırım, Ali Atay, Çetin Tekindor ve Damla Sönmez gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor. Yönetmen koltuğunda Can Ulkay’ ın oturduğu ve Türkiye’ nin Oscar Adayı olan Ayla’ da, İsmail Hacıoğlu’ nun sergilediği performansa ayrı bir parantez açmak gerekir.

1985 doğumlu genç oyuncu Hacıoğlu, “Bir İstanbul Masalı” ile kameraların önüne geçtiği günden itibaren yer aldığı projelerin tümünde izleyicinin beğenisi kazandı ve bunun neticesinde popülaritesini kısa bir süre içerisinde arttırdı. Ayla filmi özelinde bakılacak olursa, hikayenin kahramanı ve Ayla’ yı bulan kişi Süleyman Dilbirliği’ ni canlandıran İsmail Hacıoğlu, rolünün tüm gereklerini yerine getirmesi ve oyunculuk yeteneği ile izleyicilerden tam not aldı.

Gerçek Bir Hikaye Beyaz Perde’ de

Ayla’ nın projelendirme aşamasından itibaren bu denli ilgi çekmesinin sebeplerinden belki de en önemlisi filmin yaşanmış bir olaya dayanıyor olması. 1950 yılında oldukça kanlı çatışmaların görüldüğü Kore Savaşı sırasında, Güney Kore tarafına yardıma giden Türk Birliklerinden Astsubay Süleyman Dilbirliği’ nin soğuk bir kış gecesinde bulduğu ve Ayla ismini koyduğu kızın hikayesini anlatan film birçok sahnesiyle deyim yerindeyse izleyicinin tüylerini diken diken yaptı.

İskenderun’ dan Kore’ ye

İskenderun’ da görev yaptığı sırada Kore Savaşı’ na gidecek olan kafileye çağrılan Dilbirliği’ nin hayatı Ayla’ yı bulduktan sonra tam anlamıyla ters yüz oldu. Kısa sürede birbirlerine bağlanan Dilbirliği ile Ayla arasındaki duygusal sahnelerin beyaz perdeye aktarılması sinemaseverleri gözyaşlarına boğdu.

Filmin temel amacı olarak; Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin şefkatli ve yardımsever yüzünü özelde Türkiye, genelde ise küresel çapta sinemaseverlere göstermek olduğunu belirtmek yanlış bir ifade olmayacaktır. Annesi ve babası Kuzey Kore saldırısında ölen Kim Eunja isimli kız çocuğuna yüzü ay gibi olduğu için Ayla adını koyan Astsubay Süleyman, Kore’ den terhis edilirken Ayla’ yı da Türkiye’ ye getirmek için oldukça çabalamış fakat başarılı olamamıştır. Yıllar sonra Aylasına kavuşan Dilbirliği, verdiği bir röportajda kavuşma anının, hayatının en mutlu anlarından biri olduğunu ifade ederek mutluluğunu dile getirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Haftanın En İyi Sinema Filmleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*