Akıllı Telefon Kullananlar Dikkat !

Akıllı Telefon Kullananlar Dikkat !

KREDİ KARTINIZ VE ŞİFRELERİ TEHLİKEDE OLABİLİR

Hackerların son yöntemi sizleri çok şaşırtacak. Bu kadar da olmaz denilen bu yöntemle telefonda yaptığınız tüm hareketler kayıt altına alınırken, konudan haberiniz dahi olmuyor. Herhangi bir mail, ileti almadan, herhangi bir siteye girmeye dahi gerek kalmadan telefonunuz içerisinde bulunan tüm bilgiler sizden habersiz alınabilir hatta yine haberiniz dahi olmadan sizin taraf

TELEFONUNUZUN YÖNETİMİ KORSANLARIN ELİNE NASIL GEÇİYOR

Korsanların telefonunuzu ele geçirme yöntemi, bu kez farklı bir metodala çalışıyor. İnternet’e girmenize dahi gerek kalmayan bu son yöntemde, korsanlara sadece açık kalmış ya da açık bırakılmış bir bluetooth yetiyor. Kalabalık bir ortamda açık kalmış herhangi bir bluetooth üzerinden yarım dakikalık bir süre, telefonun ele geçirilmesi için yetiyor.

ELE GEÇİRİLEN BİR TELEFON ÜZERİNDEN NE GİBİ İŞLEMLER YAPILABİLİR

Ele geçirilen bir telefon üzerinden kullanıcının telefon üzerinde yaptığı tüm hareketler kayıt altına alınabilir. Kredi kartı şifrelerinden, banka şifrelerine kadar özel bilgiler alınabileceği gibi, telefon üzerinden dinleme dahi yapılabilmekte, kişinin konum bilgisine kadar tüm bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. (örneğin konum bilginize ulaşan bir korsan ne zaman evde olup olmadığınızı rahatlıkla bilir ve bunu kötü amaçları doğrultusunda kullanabilir) Tüm bunların yanında belki de işin en kötü kısmı olan telefonun tüm kullanımı da ayrıca karşı taraftaki korsanın eline geçebilmektedir. Böylelikle Türk Ceza Kanununda adı geçen Bilişim Suçları başlığı altında geçen suçlar da sizin haberiniz olmasa dahi, sanki siz işlemişsiniz gibi işleme konulabilmektedir. Örneğin herhangi bir resmi devlet sitesinin çalışmaması istendiğinde siz ve sizin gibi telefonu ele geçirilmiş kurbanlar üzerinden bahse konu site/sitelere saldırı yapılabilmekte, bu şekilde sizde her ne kadar istemeseniz de bir siber ordunun askeri olabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemin Avrupa’da da çok kullanıldığı bilinmektedir.

TELEFONUMUN BLUETOOTH YÖNTEMİYLE ELE GEÇİRİLMEMESİ İÇİN NE YAPABİLİRİM

Böylesine tarafınıza sıkıntı oluşturabilecek bu konuyu aslında çok basit yöntemlerle önleyebilir ve engelleyebilirsiniz. Bununla ilgili de öncelikli olarak özellikle kalabalık ortamlarda telefonunuzda bulunan bluetooth’u açık bırakmamaya eğer açtıysanız da işiniz biter bitmez kapatmaya özen göstermelisiniz.

Siz siz olun bu benim başıma gelmez demeyin çünkü böyle bir suçun mağduru olduğunuzda her şey için çok geç olabilir.

Bir önceki yazımız olan Teknolojide Yatırım Planlaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*