Üniversite İçin Yurt Seçerken, Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite İçin Yurt Seçerken, Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşadığınız şehirden farklı bir yerde üniversite okumayı planlıyorsanız, kendi başınıza eve çıkmayı ikinci plana bırakmanız, yurt olanaklarından yararlanmayı düşünmeniz oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Çünkü henüz 20 yaşında olan öğrencilerin, kendi başlarına hayatı idame ettirebilmeleri zorlaştığı gibi; evin masrafları ve sorunlarıyla ilgilenmeleri, yurt hayatına ziyade; ev hayatı hem daha sağlıksız hem de daha pahalı olacaktır. Bu gibi unsurları göz önünde bulundurduğunuz zaman, üniversite yıllarını dışarıda geçirecek olanların yurtta kalmaları daha uygundur.

Üniversite için yurt seçerken nelere dikkat edilmeli şeklinde bir soru sormanız da, oldukça normal. Üniversite yıllarınızın 2/4 veya 6 yıl süreyi bir şehirde geçirmek, oralı olmak demektir. Yurt seçimi yaparken de, bu süreyi göz önünde bulundurmak gerekir. Uzun süre kalacağınız yurt, sizlere hizmet vermelidir. Yurt seçerken, ilk olarak konumuna dikkat etmeniz gerekir. Kampüs alanına yakın, fakültenize veya yüksekokulunuza yürüme mesafesinde bir yurt seçmelisiniz. Eğer mümkünse; hem kampüse hem de şehir merkezine yakın olması, alışverişlerinizi ve boş zamanlarınızda gezmenizi kolaylaştırır, masraftan düşmenizi sağlar. Bunun yanı sıra; yurt içindeki imkanlara da iyi bakmanız gerekir. Kablosuz internet, 24 saat sıcak su, güvenlik kameraları ve görevlileri, odaların kaç kişilik olduğu, odaların büyüklüğü, ortak yaşam alanlarının ferahlığı ve verimliliği, sosyal imkanların bulunup bulunmaması gibi; bir insanın yaşaması için gerekli olan her detay oldukça önemlidir.

Aynı zamanda, aylık ücretlerin ne kadar olduğunu da dikkate almanız gerekmektedir. Unutmayın, üniversite öğrencilerinin çalışması bir noktadan sonra oldukça zordur. Tam zamanlı iş bulsanız bile çalışamayacağınız gibi; yarım zamanlı işlerden kazanacağınız para, ailenize maddi anlamda külfet teşkil etmenize sebep olur. Bir de, oldukça yüksek fiyatlı yurt seçerseniz, bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.

Elbette ki, ilk tercih KYK’nın tahsis ettiği devlet yurtları olmalıdır. Hem fiyat, hem de diğer saydığımız tüm imkanları en iyi şekilde sunan KYK yurtları için ise; başvuru yapmanız ve sıranın size gelmesini beklemek durumundasınız. Üniversite için yurt seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları anladıysanız, KYK yurtlarına geçene kadar, bu şartları tamamlayan bir yurt için, üniversiteye başlamadan araştırma yapmanız iyi bir fırsat doğurabilir. Hem de şehri tanımanız için imkan tanıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan İyi Bir Üniversite Seçmenin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*