Son Dönemin En Popüler Hastalığı: Reflü

Son Dönemin En Popüler Hastalığı: Reflü

Son Dönemin En Popüler Hastalığı: Reflü

İnsan sağlığı noktasında, özellikle son yıllarda yazılı ve sözlü basında en sık karşılaşılan soruların başını “Reflü nedir?” ve “Reflü ne demek?” soruları çekmektedir. Bu bağlamda en genel ifadeyle reflü; midede sindirime yardımcı olan asidin sık sık ağız ve yemek borusuna geri gelmesi durumu olarak ifade edilebilir. Hemen herkes yaşantısı boyunca en az bir kez reflü ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat tahmin edilebileceği gibi reflünün tekrarlama periyodu bireyler arasında bir hayli değişkenlik gösterir. Elbette bu durumun en temel sebebi; insan vücudundaki birçok çeşitli etmenin reflüyü tetikliyor olmasıdır. Dönemsel olarak ortaya çıkan ve bireye kısa süreli rahatsızlıklar veren reflünün tedavisi, kronik olarak ortaya çıkan reflü ile kıyaslandığında daha kolaydır.

Detaylarıyla Reflü Belirtileri

Hemen her hastalıkta olduğu gibi reflüde de belirtilerin doğru bir şekilde yorumlanması ve bunun neticesinde hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Kliniksel araştırmalar ışığında bakıldığında hasta bireylerde rastlanan reflü belirtileri bir hayli farklılık göstermektedir. Buna rağmen otoriteler tarafından yapılan incelemeler neticesinde belirli başlı reflü belirtileri genele uyarlanarak kabul edilmiştir. Genele uyarlanan bu reflü belirtilerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

– Yutmada Yaşanan Güçlükler: Mide asidinin yemek borusunu ve gırtlağı tahriş etmesi, bu bölgelerde boyutsal olarak daralma meydana getirir. Mideye ulaşırken daralan bu yerlerden geçen gıda maddeleri bireye bir hayli acı verir.

– Zatürre: Düşük bir olasılık da olsa bireyin zatürre geçiriyor olması reflü hastalığını işaret edebilir. Bu aşamada reflünün yalnızca yemek borusunda tahribata neden olmadığını ve akciğerlerde de bölüm bölüm hasara sebebiyet verdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Birbirine yakın zamanlarda birden fazla zatürre geçiren bireylerin reflü olması olasılığı bir hayli yükselir.

– Göğüste Yanma ve Ağrı: Mide asidinin mide duvarlarını tahriş etmesi ve daha yukarılara çıkarak yemek borusunda tahribata sebebiyet vermesi, göğüs bölgesinde yanma ve ağrı meydana getirebilir. Bu bağlamda bakıldığında göğüste meydana gelen ağrı ve yanma hissinin kuvvetli bir reflü belirtisini olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmayacaktır. Erken teşhiste bu hastalığın tedavisi daha rahatlayıcı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Anlatamadığı Sağlık Sorunları Ve Tedavileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*